Erasmus w Hiszpanii – życie jak w raju

„Erasmus w Hiszpanii będzie Twoją przygodą życia” – wielu tak mówi i tak właśnie jest. Hiszpania to jedna z pięciu najczęściej wybieranych destynacji na świecie, a około 10% jej populacji stanowią obcokrajowcy. Istnieje wiele powodów dlaczego właśnie ten kraj jest tak popularny, a studenci programu Erasmus wybierają go na swój cel.

Hiszpania znana jest z wielu rzeczy, niemniej jednak klimat jest czynnikiem, który powoduje u studentów z „Erasmusa” poczucie niekończących się wakacji. 20 stopni w styczniu? Nie ma sprawy. Żadnych kurtek, ani przemoczonych ubrań. Kolejną kwestią jest genialne jedzenie, króluje dieta śródziemnomorska, oparta na owocach morza i oliwie z oliwek – smaczna, zdrowa i lekko strawna. No i oczywiście wino – do wszystkiego – w śladowych ilościach. Pyszne i tanie!

Niewiele osób również ma świadomość, jak bardzo zróżnicowanym krajem jest Hiszpania. Na jej południu widać historie wpływów i równoległą egzystencje trzech głównych religii monoteistycznych – chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, czego nie dostrzegłem nigdzie indziej na świecie.

Również miłośnicy sportów, zarówno letnich i jak i zimowych, znajdą tu coś dla siebie. Od listopada do końca kwietnia można jeździć na desce czy nartach na stoku oddalonym zaledwie godzinę drogi od wybrzeża Costa del Sol. Przez cały rok można też łapać fale i surfować na moim zdaniem najlepszej plaży Europy, znajdującej się w okolicach Kadyksu. Ciepły klimat sprzyja również spędzaniu wspólnego czasu z przyjaciółmi na świeżym powietrzu oraz pozwala nam cieszyć się darmowymi, dostępnymi w parkach siłowniami. Po nauce i rozrywce możemy więc też bez problemu dodatkowo zadbać o formę. Gdy zbliża się lato, a temperatura wzrasta do około 40 stopni, ciało naturalnym cyklem zwalnia. Popularna w Hiszpanii sjesta trwa od 13 do 17 – prawie wszystko jest wtedy zamknięte, a ludzie smacznie śpią lub popijają w knajpach, które znajdują się na każdym rogu.

Hiszpania to niebywale klimatyczne miejsce i jeżeli będziecie mieć wątpliwości, który z krajów wybrać na cel swojej studenckiej wymiany, to szczerze ją polecam. Gwarantuję, że będziecie zadowoleni.