Gdańsk, Gdynia, czy Sopot – gdzie zatrzymać się na urlopie?

Zatoka Gdańska o zachodzie Słońca, widok na Gdańsk, Sopot i Gdynię

Planując wczasy w Trójmieście, często nie możemy zdecydować się na konkretne miejsce. Wszystkie powyższe miasta mają w sobie to coś, jednak mimo to, podjęcie wyboru może być naprawdę trudne. Poniżej prezentujemy krótki przewodnik, który pozwoli Wam podjąć najlepszą decyzję i cieszyć się udanym urlopem.

Gdańsk

Stare Miasto w Gdańsku - widok na Dwór Artusa, kamienice i Pomnik Neptuna

Gdańsk to największe miasto całej metropolii, które przez wielu turystów uważane jest za jeden z najbardziej atrakcyjnych celów podróży w Polsce. Nic dziwnego – stolica Pomorza jest niezwykle bogata jeśli chodzi o obiekty historyczne i kulturalne. Miasto oferuje też niezliczone formy rozrywki i wypoczynku, i co więcej – z łatwością znajdziemy w nim znakomite restauracje i inne lokale gastronomiczne.

Miejsca w Gdańsku, które koniecznie trzeba zobaczyć, to między innymi:

  • Stare Miasto,
  • Park Oliwski,
  • Westerplatte.

Jeśli poczujesz się zmęczony zwiedzaniem Starego Miasta czy półwyspu Westerplatte, to właśnie w Parku Oliwskim znajdziesz chwile wytchnienia. Jeśli chodzi o gdańskie hotele, to do wyboru mamy naprawdę sporo różnych opcji. Aby poczuć wyjątkowy klimat Gdańska, warto jednak zatrzymać się w jednym z hoteli na Starym Mieście.

Gdynia

Gdynia to najmłodsze spośród trójmiejskich miast, dlatego też lista zabytków nie jest aż tak imponująca jak w przypadku Gdańska. Znajdziemy tutaj przede wszystkim pozostałości po dwudziestoleciu międzywojennym i czasach późniejszych. Najbardziej charakterystyczne miejsce na mapie Gdyni to przede wszystkim molo południowe, oraz leżące w jego pobliżu Skwer Kościuszki i Park Rady Europy. To właśnie w tym rejonie znajdziemy:

Dar Pomorza cumujący w Gdyni, widok od przodu

  • Budynki Akademii Morskiej;
  • Akwarium Gdyńskie;
  • Zabytkowe okręty, np. ORP Błyskawica czy Dar Pomorza;
  • Teatr Muzyczny im. Baduszkowej;
  • Muzeum Marynarki Wojennej;

Sopot

Sopot to najmniejsze miasto spośród wszystkich trzech, które często nazywane jest najbardziej urokliwym miejscem w Trójmieście. Chociaż kurort kojarzy się najbardziej z molo, sanatorium i… imprezami, to w rzeczywistości może on zaoferować o wiele więcej – ciekawe miejsca kryją się  tutaj niemal na każdym kroku!

Przechadzając się po Sopocie, naprawdę warto się uważnie rozglądać – okolica pełna jest zabytkowych pomników i przepięknych domów z przełomu XIX i XX wieku. Cały obraz dopełniają tereny zielone: Park Północny i Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich, które stanowią idealne miejsce odpoczynku.

Widok na okolice molo w Sopocie

Miasto jest też ważnym miejscem pod względem kultury – w sopockiej Operze Leśnej co roku odbywają się najważniejsze polskie festiwale.

Podsumowanie

Wszystkie miasta w Trójmieście są na pewien sposób wyjątkowe, a myśląc nad jednym z nich, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim własne preferencje. Jeśli chcesz zobaczyć masę zabytków – wybierz Gdańsk, jeśli zależy Ci na spokoju i uroku niewielkiej – lecz kultowej – miejscowości, zdecyduj się na Sopot. Gdynia będzie z kolei niezłym wyborem dla osób będących miłośnikami morza.

 


Artykuł powstał dzięki uprzejmości Hotelu Długi Targ