Rodowity Poznaniak

Każde miasto ma to do siebie, że ludzie w nim mieszkający są dosyć specyficzni oraz mają swoje cechy charakterystyczne. Zatem mieszkańcy miast mają z góry narzucone stereotypy. Poznajmy zatem niektóre z nich.

    • Oszczędność, upartość i okropna zazdrość – od lat jest to łatka nakładana na poznaniaków. Podobno wzięło się to od tego, że od miasta do granicy z Niemcami jest raptem kilka godzin podróży i to właśnie przez nich przypisuje się takie cechy. Sam Poznań toczy cichą wojnę z Krakowem o status najoszczędniejszego miasta w kraju. Jednak ma to i swoje plusy. Stopa bezrobocia wynosi niespełna 3%. To najlepszy wynik w kraju. Ze średnimi płacami również jest dobrze, należą one do jednych z najwyższych.
    • Sobota to dzień sprzątania – poznaniacy od lat utrzymują trend sprzątania w pierwszy dzień weekendu. To niemal standard w każdym domu. Podlega on gruntownemu sprzątaniu od odkurzania, po pranie firanek. Dbanie o porządek oraz schludność znacznie przekracza przyjętą w naszym państwie normę. Po takim dniu następuje dopiero dzień wolny – niedziela. Jest to czas na ciasto i kawę.
    • Gwara – może to nie stereotyp, ale warto o niej wspomnieć. Bez wątpienia jedna z bardziej specyficznych w kraju. Jej zasięg to cała Wielkopolska. Jej historia wywodzi się z włączenia do polskiego języka wielu fraz niemieckich. Miało to miejsce w czasie zaboru pruskiego.
    • Rogale Marcińskie – chyba znane przez każdego turystę. Symbol Poznania – pieczone z okazji 11 listopada. Jednak dostępne są w mieście przez 365 dni w roku. Ciasto półfrancuskie z nadzieniem z białego maku i bakalii to przysmak, który rozprzestrzenił się na teren całej Polski. Oczywiście upartość społeczeństwa daje tu o sobie znać, od lat trwają nieustanne spory o tradycję oryginalnego przepisu. Niektórzy twierdzą, że powinna być wypiekana z odrobiną masła, inni z margaryny. I tak od dobrych kilkudziesięciu lat.

Jak widać Poznań, jak i każde większe miasto w Polsce posiada społeczeństwo o utartych stereotypach. Czy są to złe cechy? Niekoniecznie. Według mnie bardzo pożądane wśród niektórych regionów. Warto pamiętać, że jesteśmy tylko ludźmi i każdy jest inny. Dlatego warto przymknąć oko na te szczególnie gorsze cechy.