Wakacje w Chorwacji

Planując urlop zawsze zastanawiamy się gdzie pojechać tym razem i w jakim okresie. Od razu podpowiem, że w tym roku powinniście wybrać się do Chorwacji. Pogoda tam jest wspaniała przez całe wakacje od kwietnia aż do października, więc tym nie musimy się martwić.

Chorwacja jest małym Państwem położonym na południu Europy, należącym do grupy Bałkańskiej. A więc ludzie mają tam też bałkański temperament! Sporo kierowców jest bardzo narwanych i nerwowych, coś im się nie podoba to od razu trąbią. Do tego przy spora ilość dróg jest położona bardzo blisko morza i skał, mówi się, że codziennie zdarzają się średnio 3 wypadki, w których kierowca wypada z zakrętu prosto morza czy w dół urwiska. Na szczęście prócz tych narwańców w Chorwacji większość osób jest bardzo życzliwa i gościnna. Państwo to ma jedne z najpiękniejszych terenów i krajobrazów w Europie, po prostu zapierających dech w piersiach. Które z tych miejsc są najbardziej warte odwiedzenia?

Dubrownik

Dubrownik – pojawia się praktycznie w każdym zestawieniu polecającym Chorwację. Nie ma co się dziwić to miasto najbardziej oddaje styl tego Państwa. Panoramę tego miasta możemy zobaczyć z paru okolicznych wzgórz i wtedy przekonujemy się jakie ono jest piękne. W 1979 roku stare miasto nawet zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Za to w 1991r. próbowano to miasto zdobyć lecz dzięki świetnym murom obronnym i półtorarocznym oblężeniu siły atakujące się wycofały. Sporo budowli ucierpiało, do dzisiaj jednak udało się odratować większość z nich.

dubrownik ze wzgórza

Split

Drugim miastem, które na pewno warto jest odwiedzić jest Split, jest to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, a jego największą atrakcją są pozostałości po ogromnym pałacu cesarza Dioklecjana. Przez to miasto to jest utrzymane w starszej/zabytkowej architekturze, pałac za to jest stopniowo zabudowywany przez nowsze budynki i trzeba wiedzieć czego się szuka spacerując jego ulicami.

split chorwacja

Chorwackie plaże

Przyjeżdżając do cieplejszych krajów, chodzi nam przede wszystkim o odpoczynek. A o ten zadbają chorwackie plaże, chociaż nie wiem czy tak je można nazwać. Ponieważ nie mamy tam piasku, a małe kamyczki. Z uwagi na to może być trochę nie wygodniej jeśli leżymy na ręczniku ale zazwyczaj są tam nam dostarczane leżaki. Wybierając się tam trzeba zaopatrzyć się także w specjalne gumowe buty, ponieważ dno w morzu także oferuje niespodzianki w postaci ostrych i kujących roślin i ryb na które możemy nadepnąć.

plaża w chorwacji

Przed wyprawą do Chorwacji warto też zaopatrzyć się w odpowiednią ilość waluty (Kuna). Najlepiej zrobić to za pośrednictwem jednego z kantorów internetowych (np. https://www.dobrykantor.pl), które oferują zdecydowanie lepsze kursy niż kantory stacjonarne.